"In hoc interim saeculo..." (Szent Ágoston)

Középkor és Kora Újkor Klub

Középkor és Kora Újkor Klub

Kritika a Tündérkert – Kísértések kora című sorozatról (2. rész)

2024. január 25. - Vlasics Bálint

A sorozat monumentális módon dolgozta fel a XVI. század eleji Erdélyi Fejedelemség történetét, azon belül is pedig Báthory Gábor rövid, ám mégis megosztó uralkodásának éveit. A lenyűgöző színészi alakítások és a feszültséget folyamatosan fenntartó események elképesztő alapossággal vetítik elénk…

Tovább

A középkori Kréta világa (II. rész)

Kréta a velencei és az oszmán uralom idején

2023. szeptember 13. - Vlasics Bálint

A Kréta középkori történelmét bemutató cikksorozatunk első részében röviden kitértünk a sziget nagymúltú ókori civilizációira, így jutva el a római időkön keresztül a koraközépkor világába, ahol másfél évszázadig arab kalózok központjaként funkcionált a sziget. A kiterjedt kalózhálózat a megerősödő…

Tovább

A középkori Kréta világa (I. rész)

Ókori előzmények, arab időszak és két bizánci periódus

2023. szeptember 06. - Vlasics Bálint

Kétrészes cikksorozatunkban Kréta középkori történelmét kívánjuk bemutatni. A sziget érdekes és meglepő történelme sajnálatos módon nem annyira ismert hazánkban, pedig sokrétűségéből adódóan a történelem számos korszakában igen jelentős szerepet töltött be a levantei térség és az Égei-tenger…

Tovább

„Accipe coronam…”, avagy miről árulkodnak az uralkodói évszámok? (I. rész)

2023. augusztus 17. - Vlasics Bálint

A Rise of Empires: Ottoman című sorozat második évadjának kritikáját tartalmazó cikk kapcsán hívta fel a figyelmemet Danka Balázs szerkesztőtársam egy nagyon érdekes kérdésre. Egészen pontosan az uralkodói évszámok használatára, ugyanis górcső alá véve észrevehetjük, hogy nincs az uralkodók esetében…

Tovább

Az Oszmán Birodalom terjeszkedésének mérföldkövei Konstantinápoly bukásáig (III. rész)

Konstantinápoly előterében – harcban Bizánc maradékával és a Magyar Királysággal

2023. június 09. - Vlasics Bálint

Az oszmánok terjeszkedésével foglalkozó cikksorozatunk harmadik, egyben utolsó írásához érkeztünk. Az eddigiekben végigvettük az oszmán hódítás sarkalatos pontjait, eredményeit, valamint kiemelkedő – gyakran meglehetősen sorsdöntő – eseményeit. Az Oszmán Birodalom megalakulásától kezdve…

Tovább

Az Oszmán Birodalom terjeszkedésének mérföldkövei Konstantinápoly bukásáig (II. rész)

Csúcsok és mélységek - megtorpanó hódítás, lassú újjáéledés

2023. június 08. - Vlasics Bálint

A cikksorozat első részében végigtekintettük, hogy a megalakulását követően az Oszmán Birodalom milyen lépésekben, fokozatokban terjesztette ki hatalmát a Balkán-félszigetre. A kezdeti bizánci hűbéres időszak hódítási eredményeiből kiindulva eljutottunk Gallipoli elfoglalásán keresztül egészen az…

Tovább

Az Oszmán Birodalom terjeszkedésének mérföldkövei Konstantinápoly bukásáig (I. rész)

A Balkán-félsziget meghódítása

2023. június 07. - Vlasics Bálint

Jelen cikksorozatunkban a Bizánccal foglalkozó tematikus héthez kapcsolódóan szeretnénk bemutatni az Oszmán Birodalom létrejöttének és terjeszkedésének főbb eseményeit a kezdetektől egészen Konstantinápoly 1453-as elfoglalásáig. Írásunkban arra keressük főként a választ, hogy mégis mi hajtotta, mi…

Tovább

Egy világbirodalom születése

Az Oszmán Birodalom létrejötte - Bizánc és az oszmánok kezdetei

2023. június 02. - Vlasics Bálint

Az Oszmán Birodalom létrejöttét s a hódító háborúinak hatásait és sikereit, valamint a birodalom végleges és egyben legnagyobb kiterjedését szemlélve látszólag egy teljes mértékben ázsiai birodalomról beszélhetünk. Jobban megvizsgálva azonban a belső szerkezetét, észrevehetjük, hogy korántsem egy…

Tovább
süti beállítások módosítása